MTMŞ Ukrainada fevquale vaziyetnıñ qayd etüvine imdat bildirtti

Любезна Катерина
·
12:27, 23 Kiçikay
MTMŞ Ukrainada fevquale vaziyetnıñ qayd etüvine imdat bildirtti
Foto menbası: УНІАН

Milliy telükesizlik ve mudafaa şurası Ukrainada fevquale vaziyetnıñ qayd etüvine imdat bildirtti. İşğal etilgen Donetsk ve Lugansk vilâyetlerden ğayrı bütün devlette fevkuale vaziyet ilân etilecek. 

Bunı MTMŞ kâtibi Öleksiy Danilov haber etti.

“Fevquale vaziyetnıñ qabul etüvini muzakere ettik. Qanunlarmızğa köre qarar çıqarılda, Yuqarı şura oña qırq sekiz saat devamında tasdıqlamağa mecbur.  Bugün men Şurada bu sebepten maruzanen çıqacam”, - beyan etti.

Fevquale vaziyetini prezident ayrı emirınnen qayd ete, soñ oñı Yuqarı şura tasdıqlamağa mecbur. Kerek olsa,  Ukraina prezidenti fevquale vaziyetini devamlamağa ola bile,  lâkin  tek 30 künge

Daa oquñız:  AB, AQŞ, Britaniya ve Kanada “L/DMC” qabul etüvi sebebinden sanktsiyalarını qabul etecekler. Dünya Putinnıñ qararına nasıl cevap berecek

Fevquale vaziyetke köre:

 1. Kiriş ve çıqış mahsus rejimnıñ qayd etüvi ve fevqule vaziyet astında olğan territoriyada areketnıñ sınırlavı qayd etile ;
 2. Naqliy aletler areketnıñ sınırlavı ve olranıñ teşkerüvi keçirile;
 3. Ealenıñ ve halq hocalıqnıñ obyektlerine grajdan nizamanıñ qoruv quvetleştirüvi qayd etile;
 4. Kütleviy tedbirlerini keçirmege yasaq çıqarıla;
 5. Narazlıq tedbirlerini keçirmege red etile;
 6. Uquq ya da bediy şahsiyetlernıñ mülkuyetleri mecburiy yabanlaştıra;

Belli olğanı

 • Şura “LMC/DMC” tanımanı teşebbüs etken Rusiye Devlet Dumanıñ mebuslerine qarşı sanktsiyalarını qayd etmege teklif ete.
 • TİN ukrainanlerini RF territoriyasında acele ketmege çağırttı.
 • Rusienen  “DMC” ve “LMC” mustaqıl tanıması sebebinden Avropa Birliknıñ devlet-azaları yañı Rusiyege qarşı sanktsiyalar paketini qayd ettiler. Olar RF Devlet dumanıñ 351 mebusine ve 27 bediy ve uquq şahsiyetlerge qarşı qayd etilecekler.  Bunı kiçik aynıñ 22 AB yuqarı vekili Jozep Börrel haber etti. 
 • Britaniya beş banklarğa ve üç dane rus oligarhlarğa sanktsiyalarını qayd etti. 
 • AQŞ prezidenti Co Bayden  Rusiye Federatsiyağa qarşı Rusiyenen  “DMC” ve “LMC” mustaqıl tanıması sebebinden yañı sanktsiyalarnıñ qayd etüvi aqqında haber etti. Eki dane bank , RF mustaqıl borc ve qorantalarnıñ azaları bu sanktsiyalar astında tuştılar. 
 • AQŞ tış işler naziri Entoni Blinken haber etti ki,  o Rusiyenen  “DMC” ve “LMC” mustaqıl tanıması sebebinden rus zenaatdaşınnen Sergiy Lavrovnen evelsi plan etilgen körüşüvini red etti.
 • RF “L/DMC” mustaqıl tanımağa tecavuziy qararını 46 devlet ve 5 halqara teşkilâtı maküm ettiler.
 • TİN Ukraina prezidentnı RF ile diplomatik munasibetlerini toqtatmağa talap ete. 
 • 2Kiçik aynıñ 21 “Donetsk ve Lugansk milliy cumhuriyetlernıñ” başları Denis Puşilin ve Leonid Paseçnik beraber Rusiye prezidentine Volodimir Putinge hatip etip, “L/DMC”  tanımağa rica ettiler.
 • Kiçik aynıñ 21 RF prezidenti Volodimir Putin tanınmamış Donetsk ve Lugansk “milliy cumhuriyetlernıñ” Rusiyenen subyektlik aqını qabul etti ve uyğun emirini imzaladı.
 • Ukraina ve Ğarp beyan ettiler ki,  “L/DMC” qabul etüvi Rusiyenıñ Minsk añlaşmalarından çıqaruvını tasdıqday.
 • “L/DMC” Rusiyenen qabul etüvinden soñ, Moskva sanki tınç maqsadınnen olarnıñ territoriyalarına öz ordularını kirsetmege başladı. 
 • Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy beyan etti ki, Rusiye Normand formatnıñ çerçivisinde qabul etilgen qararlarını körmemezlikke ursa de, Minsk añlaşmalarından çıqsa de, halqara qayd etilgen Ukraina sınırları denişmesiz qalacaqlar. 
 • Ukraina “normand dörtnıñ” acele samitını teşebbüs etti. Ukraina tış işler nazirligi “Budapeşt memorandum” çerçivisinde soratma yolladı ve acele mesleatlarını keçirmege talap etti.
 • Büyük Britaniyanıñ premyer-naziri Boris Conson  Rusiyege qarşı sanktsiyalarını qabul etmege Ğarpnıñ niyetini tesvir etti.  O fikir ete ki,   Ğarpnıñ Qırımnıñ işğaline reaktsiyası “yımşaq” edi.

Bizni Telegram’da oquñız